Vypadávanie vlasov je problémom ženským aj mužským

Jedným z chúlostivých problémov u mužov aj žien je aj vypadávanie vlasov alebo alopécia. Možno sa to ani nezdá, no psychicky ho horšie znášajú práve muži, ktorí trpia vážnejšími formami tohto problému. Pri nich môže padanie viesť až k tvorbe plešiny, čo sa u žien vo všeobecnosti nevyskytuje. Nežnejšie pohlavie ale trápi, ak majú riedke vlasy, v cope alebo vo vrkoči vyzerajú ako jeden pramienok, preto je v ich zámere podporiť ich rýchly rast.cesanie vlasov

V niektorých prípadoch môže ísť o takú riedkosť, pri ktorej už zreteľne vidíte pokožku hlavy, no nie v takej forme ako u plešatých mužov. Problém je potrebné podchytiť čím skôr. Pretože čím neskôr si ho všimnete, tým komplikovanejšie bude sa ho nadobro zbaviť. Našťastie, v dnešnej dobe máte k dispozícii pomerne dosť riešení, ktoré vám pomôžu nadobudnúť taký stav a hustotu vlasov, po akej túžite a ich vypadávanie bude prebiehať len v rámci zdravej prirodzenej normy. Ako ho teda zastaviť, sa dozviete nižšie v článku.

Prečo k nemu dochádza?

Príčiny nadmerného vypadávania vlasov sú pomerne jednoznačné a je ich hneď niekoľko. Nanešťastie, pri niektorých z nich sa už získaný stav nedá zvrátiť. Hlavne teda pri tých prípadoch, ktoré sú genetického charakteru a pokiaľ ide o úplnú plešatosť – u mužov. Taká situácia nemá síce prírodné liečenie a rôzne tabletky, vitamíny, zábaly či iný prípravok už rýchlejšiemu rastu vlasov nepomôžu. No pomôcť môže napríklad umelé nastrelenie vlasových folikulov, stimulovanie skoro odumretých folikulov laserom, prekrvenie pokožky hlavy atď. Menej náročnejšie krycie formy sú parochňa, radikálnejším a možno najmenej dôveryhodným riešením je tetovanie.

Príčinou padania vlasov ale môže byť aj zlé stravovanie. Pokiaľ telu nedoprajete takú stravu resp. také vitamíny a živiny, ktoré na svoje fungovanie potrebuje, niečo sa začne kaziť. Tým niečím môže byť aj vaša, možno doteraz hustá, hriva. Môže to byť aj dôsledkom nedostatku zinku. Spôsobuje ho aj alkohol, fajčenie či biele pečivo. Ak presedláte na celozrnné pečivo, ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, ryby, vajcia a iné zdravé potraviny, proti vypadávaniu vlasov už nebudete tak skoro bojovať. Veľkú úlohu zohráva aj riadny pitný režim.

To, že už vaša koruna krásy nie je až taká krásna, môže byť dôsledok zmeny zdravotného stavu. Tie predstavujú kolísanie hormónov, choroby, ale napr. aj stres. Hladiny hormónov sa v našom tele menia celý život a väčšinu problémov majú na svedomí práve oni. Pripisujeme mu aj rednutie a nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré sa môže prejaviť už v puberte (hlavne u mužov). Neskôr môže ísť o problém súvisiaci s pribúdajúcim vekom, kedy sa hladiny hormónov taktiež menia. Pozorovateľný je hlavne u žien v menopauze alebo u mužov, najčastejšie po 60 roku života. No pozorovať je možné aj skoršie padanie a plešatenie. Hormóny nás výrazne ovplyvňujú aj v rôznych psychických rozpoloženiach a v strese. No nielen hormóny, ale aj rôzne choroby a s nimi súvisiace baktérie alebo niektoré lieky a antibiotiká, môžu vypadávanie vlasov spustiť. Ide napríklad o chrípku, ochorenia štítnej žľazy, cukrovku, poruchy krvného obehu atď.

Zastaviť vypadávanie vlasov a urýchliť ich rast je náročné a rozhodne tomu nedopomôže vaše výrazné a nezdravé schudnutie. Ak ste boli na tvrdej diéte, pri ktorej ste schudli behom krátkeho času aj niekoľko kíl, odraziť sa to mohlo nielen na úbytku váhy, ale aj na úbytku potrebných vitamínov, obranyschopnosti organizmu, a teda aj na oslabení vlasových folikulov.

Nedostatočná starostlivosť o vlasy má svoje následky na ich kvalite a hustote

Ak vášmu prípadu nezodpovedá žiadna vyššie uvedená príčina, môže ísť o dôsledok inej činnosti resp. nečinnosti. Ak vašim vlasom nedoprajete dostatočnú starostlivosť, ste k ním nešetrný, je veľká šanca, že si privodíte ich vyčerpanie, oslabenie a vypadávanie. Šampóny nie vždy stačia, pretože vaša nechránená časť hlavy je vystavená mnohým iným škodlivým vplyvom, nie len prachu a špine. Fénovanie, žehlenie a nešetrné česanie sú jedným z nich. Preto je potrebné im z času na čas dopriať masku, kondicionér alebo balzam, ktoré ich zregenerujú a dodajú potrebné živiny. Okrem toho im dodajú lesk, hebkosť a objem.

Obsiahlejší článok o príčinách vypadávania vlasov nájdete aj v tomto linku.

Regenerácia vlasov a urýchlenie ich rastu

Ak spozorujeme zmeny ich kvality, vypadávanie, ba až plešatenie, určite je v našom záujme pokrok situácie zamedziť. Naopak, zaujíma nás, čo na to pomáha, ako rast vlasov urýchliť a ako ich zahustiť. V prvom rade sa je potrebné

uistiť, že nejde o prebiehajúcu chorobu alebo zlé stravovanie. Základom je vhodná strava, prísun vitamínov a potom prichádza rad na špeciálny prípravok, ktorý vám s týmto problémomdd pomôže. Môže ísť budď o lieky – tabletky na predpis, o antikoncepciu alebo o prípravky, ktoré si môžete zakúpiť bez predpisu na internete či v lekárni.

vlasy vo vetre

Ľudia v podpore proti vypadávaniu vlasov najčastejšie využívajú prípravky v podobe kondicionéru, masky, balzamu, zábalu, spreju, vitamínov, výživových doplnkov atď. Najlepšie je ale ísť na vyšetrenie, ktoré preukáže, že vám buď nejaký vitamín chýba alebo je v neporiadku niečo iné. Najčastejšie ide o nedostatok vitamínov A, B C, železo, horčík, zinok. V prospech rýchlejšieho rastu je aj jemná masáž pokožky hlavy.

Urýchlenie rastu nových vlasov a ich zahustenie by niektorí chceli dokázať čisto prírodnými cestami a domácimi receptami. V niektorých prípadoch môžu byť účinné, no väčšinou nedochádza k výraznejším zmenám. Istotou sú ale prípravky a produkty napr. aj na prírodnej báze, ktoré si môžete priamo zakúpiť. Ich účinky sú už overené, takže nič neriskujete. Ale pred kúpou každého a jedného produktu si pozrite zloženie, aby ste si nechtiac neprivodili alergickú reakciu.

Niektoré z dostupných prípravkov toho dokážu splniť oveľa viac ako očakávate. Medzi ich prednosti nepatrí len zastavenie vypadávania vlasov, ale aj zlepšenie ich kvality vďaka množstve vitamínov, regenerácia pokožky hlavy, odstránenie lupín, prítomný protiplesňový účinok, neškodnosť na citlivej pokožke hlavy, neobsahujú žiadne škodlivé chemicky upravené látky atď. Tým, že takéto prípravky aplikujete priamo, zvyknú byť proti vypadávaniu vlasov účinnejšie než tabletky.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *