Havarijné poistenie a kalkulačka ceny

havarijné poistenie - kalkulačka

Zvažujete kúpu nového auta a teda rovno premýšľate, či si ho necháte aj havarijne poistiť. Je pravdou, že havarijné poistenie sa nemusí vyplatiť každému majiteľovi vozidla, resp. staršie modely sa už niekedy nedajú výhodne poistiť. Nie ste si istý, či sa oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Či nebude príliš drahé? Ešte pred uzatvorením poistenia si môžete zistiť, koľko by vás poistka vyšla. Na internete totiž funguje online kalkulačka od firmy Insuro, vďaka ktorej si môžete porovnať dostupné ponuky od všetkých poisťovní na trhu. Do kalkulačky zadáte informácie, ktoré vám pomôžu nájsť poistenie presne podľa vás, takže na konkrétne vozidlo a aj majiteľa, s pripoisteniami, aké budete vy chcieť. Takto vám vygeneruje výsledky takýchto ponúk online od najlacnejšej po tú najdrahšiu a vy sa budete môcť v pokoji domova rozhodnúť, či je pre vás poistenie výhodné alebo nie. Ak chcete vedieť viacej o tomto poistení, tak viacej toho nájdete aj na českej wiki.

A ako samotná kalkulačka havarijného poistenia funguje?

Používanie online havarijnej kalkulačky je veľmi jednoduché, prispôsobené tak, aby ste si dokázali rýchlo a ľahko zistiť to, čo potrebujete. Samozrejme aj tu budete potrebovať doklady, aby ste mohli niektoré informácie o aute zadať správne. Čiže by ste mali mať po ruke technický preukaz vozidla, ale tiež občiansky preukaz majiteľa auta. Ak ešte len uvažujete o kúpe auta, ale máte už vyhliadnuté konkrétne vozidlo, tak jednoducho do kalkulačky zadáte údaje, ktoré o aute udáva konkrétny predajca. Ak uvažujete nad viacerými značkami, môžete si ich takto porovnať, na ktoré z nich by ste získali najlepšiu ponuku havarijného poistenia.
Ako na to? V prvom kroku zadáte len druh vozidla, a teda či sa jedná o osobné auto, terénne alebo malé úžitkové, potom variant poistenia, poisťovne zväčša poskytujú komplexné havarijné poistenie alebo potom základné, ku ktorému si môžete zvoliť rôzne pripoistenia, ďalej by ste mali zadať prvú registráciu vozidla, ak budete kupovať úplne nové auto, resp. vozidlo, zadáte aktuálny dátum, a nakoniec by ste mali uviesť dátum, od ktorého by malo byť poistenie platné.

Aké údaje sú ešte potrebné na výpočet ceny havarijného poistenia?

Po tomto kroku od vás bude kalkulačka požadovať ďalšie, zväčša technické údaje o vozidle. Mali by ste vedieť továrenskú značku a model vozidla. Poisťovňu zaujíma aj druh paliva a typ prevodovky. Ďalej sú to informácie ako objem a výkon motora, typ karosérie, počet dverí a sedadiel, celková hmotnosť vozidla a ďalšia výbava. Potom sú tu ešte otázky, či má poisťované vozidlo disky z ľahkých zliatin, či sú svetlomety laserové, LED alebo xenónové, či má vo výbave kožené sedadlá. Dôležitou je informácia o tom, či je auto kupované na lízing, pretože vlastníkom takéhoto auta je potom lízingová spoločnosť.

Z akej sumy sa vypočítava hodnota auta pri havarijnom poistení?

šachová figúrka

V tomto kroku je ešte aj otázka ohľadom ceny vozidla. Tá by mohla robiť problém predovšetkým majiteľom jazdených áut. Cenu by ste mali uvádzať totiž z faktúry, teda je to cena nového vozidla, v ktorej je už zahrnutá aj výbava a pod. Čiže pre majiteľov, ktorí si chcú poistiť úplne nové auto, jednoducho tu zadajú cenu z faktúry. Pokiaľ ste však kupovali už jazdené auto, tak pôvodnú cenu vozidla už určite nebudete poznať. Pre takýto prípad majú niektoré kalkulačky možnosť výpočtu cenníkovej ceny vozidla pomocou softvéru, ktorý na základe vami zadaných údajov o aute vypočíta jeho cenu. Pri tomto kroku postupujte dôsledne, pretože vami zadaná cena sa stane vlastne poistnou sumou. To znamená, že má vplyv na výšku poistku a následne aj na poistné plnenie.

Údaje o vlastníkovi

Pokiaľ ste zvládli doterajšie kroky, ostáva vám ešte vyplniť údaje o vlastníkovi vozidla. To nie je nič, zložité, sú to vlastne základné informácie o vás, a teda právna forma, dátum narodenia a bydlisko. Potom sú to ešte doplňujúce údaje, ktoré vám môžu pomôcť k zľave a pod. Čiže je to otázka o tom, či máte dieťa do 15 rokov, či ste držiteľom preukazu ŤZP alebo máte už uzatvorené aj iné poistenie. Dôležitý je ale údaj o predchádzajúcom bezškodovom priebehu, malus alebo bonus sa výrazne môžu podpísať pod cenu poistenia. Výhodou teda je, ak ste doteraz nespôsobili žiadnu nehodu. Poisťovňu zaujíma bezškodový priebeh aj niekoľko rokov dozadu, čiže nielen za predchádzajúci rok.

Najlacnejšie havarijné poistenie online

A ak ste došli až sem, znamená to, že kalkulačka práve vyhodnocuje vami zadané údaje a o chvíľu sa dozviete, koľko vás vyjde najlacnejšie havarijné poistenie online. Ponuky poisťovní budete mať zobrazené prehľadne od najlacnejšej po najdrahšiu. Každá ponuka má samozrejme vypísané, aké poistné krytia má, aký je poistný limit, či akú minimálnu spoluúčasť poisťovňa vyžaduje. Existuje však aj havarijné poistenie bez spoluúčasti na stránke https://www.insuro.sk/havarijne-poistenie-bez-spoluucasti/. Každú ponuku si samozrejme môžete rozkliknúť a podrobne preštudovať.
Ak sa rozhodnete havarijné poistenie uzatvoriť, môžete tak kedykoľvek urobiť. Vtedy budete musieť ešte vyplniť vaše osobné údaje, tiež kontakt na vás a zvolíte si aj frekvenciu platby za poistenie. Poisťovňa bude od vás ešte vyžadovať niektoré konkrétnejšie údaje o vozidle, aby bolo pre ňu ľahko identifikovateľné. Zadáte teda evidenčné číslo vozidla, VIN číslo, tiež číslo osvedčenia o evidencii, stav tachometra a nakoniec aj farbu auta. Ak uzatvárate havarijné poistenie na úplne nové vozidlo a nemáte ešte napríklad pridelené evidenčné číslo, tak zakliknete, že ho ešte nemáte pridelené a doplní sa neskôr.

Posledná kontrola a uzatvorenie havarijného poistenia

V následnom kroku sa vám zobrazia všetky vami zadané údaje na kontrolu. Skontrolujte si všetko naozaj pozorne. Potom už môžete vašu objednávku odoslať, pričom na vami zadaný email vám prídu všetky potrebné dokumenty, samozrejme aj poistná zmluva. Tú by ste mali podpísať a doručiť, buď priamo poisťovni alebo sprostredkovateľovi poistenia. Nezabudnite ešte na zaplatenie poistného, inak vaša poistka nebude platná.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *